Otwarta Pracownia

Stowarzyszenie Artystyczne i Galeria Otwarta Pracownia – wystawy | wydarzenia | artyści

Piotr Lutyński

Urodzony w 1962 roku w Tychach. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Studiował na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, dyplom w 1990 roku w pracowni grafiki prof. Eugeniusza Delekty.
Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, wykonuje obiekty, instalacje, performance, koncerty muzyki eksperymentalnej, pokazy multimedialne. Realizuje pokazy muzyczno-wizualne, w których uczestniczą żywe zwierzęta zestawiane z malarskimi kompozycjami, rzeźbami, poezją i muzyką. Od końca lat 90. zwierzęta stały się współtwórcami działań artysty. Lutyński uważa, że żywe zwierzęta pomagają otworzyć się widzom na pokazywane obiekty, dzięki nim przełamuje sztuczność konwencji galeryjnego wydarzenia. Prowadzi akcje totalne w  przestrzeni miast polegające na interdyscyplinarnym koncercie połączonym z akcją artystyczną (Projekt KR736EJ). Związany z Galerią Starmach w Krakowie, Galerią Foksal w Warszawie i z MOCAK-iem w Krakowie. Jest członkiem stowarzyszenia Otwarta Pracownia. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Od wielu lat prowadzi wykłady, warsztaty plastyczne i muzyczne dla dzieci i dorosłych, łącząc tematy sztuk wizualnych i fizyki współczesnej z muzyką (MOCAK, Muzeum Narodowe w Krakowie, Centrum Kultury w Katowicach-projekt Futur Artist, MCSW Elektrownia w Radomiu, Galeria Arsenał w Białymstoku, i wiele in.)
Jego prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego, Bunkra Sztuki, MOCAK-u w Krakowie, Małopolskiej Fundacji Sztuki Nowoczesnej – Znaki Czasu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Białymstoku, Fundacji dla Śląska w Katowicach, Muzeum w Szamotułach, Galerii Foksal w Warszawie oraz u prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą.

Wybrane wystawy:
Budda, Mars i Jeleń, Bunkier Sztuki, Kraków
Wielowymiarowość, Galeria Starmach, Kraków, 2018
Abstrakcja.pl, Muzeum Sztuki Współczesnej, Ołomuniec 2018
Jerzy Wroński i Przyjaciele, BWA, Katowice, 2018
Sanatorium 2, Lea 44, Kraków, 2017
Linia i chaos, BWA, Katowice, 2017
Sanatorium, Lea 44, Kraków, 2016
Space Garden, C2contemporane2, Florencja, 2016
Pracownia Lea 44, MCS Elektrownia, Radom, 2015
Terytorium, MOCAK, Kraków, 2013
Drugie Życie/Second Life, Galeria Muzalewska, Poznań, 2011
Projekt KR 736EJ, Gallery Dada Post, Berlin, 2009
Second Life, Art in General, New York, 2007
Muzyka dla ryb, Galeria Foksal, 2005
Narodziny, Galeria Starmach, Kraków, 2006
Projekt Ptasia kolumna, Bunkier Sztuki, Kraków, 2003r.,
Rdzeń, Galeria Zachęta, Warszawa, 2000r.

Obiekt pt.Torcik, 2020r., 120x40cm, globus, noże, postument drewniany Pływamy w oceanie elektronów i protonów, choc każdy z nas ma na ten temat indywidualne zdanie…

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Kraków

Archiwa