Eneasz i Diogenes – postać mityczna i postać realna; bohater antycznej legendy oraz grecki, jak najbardziej realny filozof, stali się zaskakującą inspiracją pobudzającą twórczość Bogumiła Książka. Przepełniona symboliką historia trojańskiego uciekiniera, który po latach tułaczki wylądował na pięknej plaży południowowłoskiej Porto Badisco, a także analityczny umysł greckiego mędrca, zbiegły się w banalnej z pozoru tematyce prac malarza. Płótna przedstawiają bowiem zwykły fakt wypoczynku anonimowych, spieczonych słońcem turystów, którzy błądzą bez celu po plaży lub brodzą w orzeźwiającym morzu. Sugerując się tytułem wystawy, można byłoby żądać, by na płótnach pojawił się ów Eneasz, jego rodzina lub postacie, które napotkał podczas trudnej podróży. Intrygujący tytuł zapowiada mit, bajkę, kieruje nas niczym XIX-wiecznych bywalców corocznych „salonów” do obejrzenia „historii”, opowieści wymalowanej na szeregu płócien. Nic bardziej mylnego … na płótnach brak trojańskiego bohatera, brak mitycznych stworów. Widz ogląda siebie samego … turystę korzystającego z uroku południowowłoskiej plaży; roześmianą dziewczynę w skąpym stroju kąpielowym, dostojną matronę w źle dobranej bieliźnie kąpielowej, opalonego osiłka czy starca ostrożnie brodzącego w wodzie. Rzeczywistość odarta została z mitu… nikt nie spotka tu Eneasza. Pomimo wyrzucenia mitologicznych bohaterów za obręb płótna; zastąpienia ich zwykłymi, nie z tej „bajki” plażowiczami, aura prac Bogumiła Książka łudzi i wciąga widza. Realistyczne malowane; zaznaczające swoją obecność postacie, umieszczone zostały w przestrzeni wybrzeża, które niepokoi. Zwykłe z pozoru piasek i woda stają się nierealne; stają się dziwnie obcą przestrzenią otaczającą i wchłaniającą postacie, które zanurzają się w błękitną toń nie wody, ale oparów. Ponton z roznegliżowanymi postaciami lub zażywający kąpieli suną w błękitnej, nierealnej sferze łączącej w sobie nieprzenikalną płaskość, jak i poczucie szybowania w chmurach. Przestrzeń ta załamuje się, widoczne są abstrakcyjne plamy i linie. Przeszywają one płótna niczym ostre brzegi spienionych fal, rysujące powierzchnię morskiej toni. Senne widzenie, rozwijane na kolejnych obrazach dzięki białym smugom farby, zostaje nagle przerwane … wracamy do realności, ponownie widzimy tylko wybrzeże popularnego kurortu i zwykłych turystów.

Zawieszenie między jawą a snem, między racjonalnym tokiem myślenia a płatającą figle fantazją, widoczne jest także na płótnach z „Diogenesem”. Także tutaj, sugestia tematu może zachęcać do poszukiwań tradycyjnego; pojmowanego nowożytnie wizerunku myśliciela z całym potrzebnym do tego repertuarem atrybutów. Owa otoczka portretu ideowego i życzeniowego została odrzucona przez artystę, który przedstawił antycznego myśliciela w nowym wcieleniu- w postaci hipisa, znanego niektórym bywalcom krakowskich Błoni. Postać odludka, żyjącego obok społeczeństwa i nie zaprzątającego sobie głowy „stadnymi” prawami i zwyczajami, stała się swoistym przypomnieniem postaw życiowych wielu antycznych „dziwaków”, dla których otaczający świat stawał się ułudą i mamiącym tylko niedoskonałym widziadłem abstrakcyjnego ideału. Postać historycznego i oderwanego zarazem od świata Diogenesa dopełnia doskonale mit Eneasza, traktowanego przecież przez Rzymian jako realnego praprzodka. Obie postacie zawieszone zostały między jawą a snem, są obecne i nieobecne zarazem. Płótna Bogumiła Książka zdają się być także sentymentalnym przypomnieniem wieloletniego pobytu we Włoszech, także w owym słonecznym Porto Badisco- miejscu lądowania legendarnego okrętu Eneasza. Stanowią swoiste wspomnienie własnej artystycznej podróży, inspiracji tradycją, od której
twórca się nie odcina … wręcz przeciwnie, czerpie pełnymi garściami.

Michał Hankus

Bogumił Książek

ur. w Krakowie w 1974. Artysta malarz. Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracę dyplomową obronił w 2000r. w pracowni prof. Sławomira Karpowicza. W trakcie studiów wraz z grupą przyjaciół założył klub i galerię studentów „Pod Ręką”. Zorganizował wtedy wiele wystaw i wymian międzynarodowych jak np. wymiana ze studentami St.Martins College (Hannah Rickards, Rebeka Hunt i inni) Po studiach wyjechał do Florencji, gdzie mieszkał i pracował do 2009r. W 2007 na jego prace zwrócił uwagę założyciel Ateńskiego Frissiras Museum Vlasis Frissiras i zaprosił go do udziału w wystawie prezentującej współczesnych figuratystów europejskich – Eclectic Affinities Among European Artists, a następnie wielokrotnie pokazywał jego prace w kontekście wielu projektów realizowanych przez ateńską instytucje. Jego prace znajduję się w kolekcjach prywatnych we Włoszech, w Grecji, Wielkiej Brytanii, Polsce oraz w Frissiras Museum w Atenach. Od 2009r. artysta ponownie mieszka i pracuje w Krakowie, gdzie jest zatrudniony w charakterze asystenta na Wydziale Malarstwa ASP. Obecnie przygotowuje się do wystawy indywidualnej w Otwartej Pracowni oraz w Castello Acaya na Półwyspie Salentyńskim we Włoszech. Po za działalnością malarską Bogumił Książek wyreżyserował videoart pseudomapujący In Salvator Ego, Kraków, 2011 17,5 min. Pokazany na fasadzie domu przy ul. Gontyna 10 w maju 2011r.

Wystawy Indywidualne:
2012 Una Bella settimana, ASP Kraków
2010 Transgresja & Nostalgia, Dominik Rostworowski Galery,Kraków
2009 Wizja Lokalna, Bogumił Książek Malarstwo, Galeria Grodzka, Kraków
2005 Bogumił Książek Pittura, Noto Scylia
2001 Bogumil Książek Malarstwo, Galeria Młodych, Kraków
1995 Bogumił Książek Malarstwo, Cafe Dym, Kraków

Wystawy zbiorowe:
2012 Face to Face, Frissiras Museum, Ateny
2011 Black&White, Frissiras Museum, Ateny
2010 Dom I Bezdomność,BWA Częstochowa
2010 Naked Truth, Frissiras Museum, Ateny
2008 The New Power of Painting, Frissiras Museum, Ateny
2007 38 Biennale malarstwa „Bielska Jesień”
2007- „Profilo d’Arte”, Museo della Permanente, Mediolan
2007- „Premio Celeste”, San Gemignano, Wlochy
2007 – Eclectic Affinities Among European Artists, Frissiras Museum, Ateny
2007- Premio Internazione di Pittura e Scultura Remo Gardeschi, Montevarchi, Włochy, wyróżnienie
2005 – 37 Biennale malarstwa „Bielska Jesień”
2005 – „No da definire”, Noto, Sycylia
2005 – Bogumił Książek-malarstwo, Noto
2003 – Palazzo Parte Guelfa, Florencja
2002 – „Trzy po trzy”, Galeria Młynek
2002 – „Female Life”, Warszawa, wyróżnienie
2002 – Młodzi malarze z Krakowa, Napiórkowska Gallery, Warszawa
2001 – Grądman, Książek, Studzińska, Stankiewicz- Galeria Młodych, Kraków
2001- „Art East” Debrecen, Węgry
2000 – „1540km- 957miles” St.Martin’s College of Art end Design, Londyn
1999 – 13 obrazów „Klub pod Ręką”, Kraków
1999 – Grafika Malarzy, „Klub pod Ręką”, Kraków

Strona główna » Archiwum » Wystawy » 2013 » Bogumił Książek, „Eneasz i Diogenes”, 14.06.2013