Film z wystawy Bona 500 lat później (facebook)

Od koronacji najsłynniejszej Włoszki na Wawelu, czyli Bony Sforzy minęło 500 lat. W dniu koronacji, czyli 18 kwietnia 1518 roku Bona wzięła ślub z Zygmuntem Starym. Kiedy wyjeżdżała na Wawel wiwatowały tłumy. Przyjechała z grupą 200 Włochów, wybitnych artystów i uczonych. Przywiozła ze sobą 232 pary sukien, renesansową kulturę i ambitne plany polityczne. Stała się najbardziej wpływową kobietą na kontynencie. Rządziła milionami poddanych, podlegało jej jedno z największych imperiów na kontynencie, zbiła majątek, który dzisiaj jest niewyobrażalny. Była wykształcona, ambitna, bezkompromisowa i pewna siebie. Na temat jej życia powstawały legendy.

Każdy z artystów biorących udział w wystawie stawiał sobie pytanie na ile można wnieść nową wartość, nową jakość estetyczną, która pozwoliłaby nam, po 500 latach ujrzeć postać historyczną w nowym świetle. Jest to trudne zadanie, które każdy z uczestników podjął na własne ryzyko i na własny sposób.

Podczas wernisażu odbyło się premierowe czytanie performatywne dramatu Adriano Marenco „Bona. Mizeria” w reż. Sebastiana Myłka, z muzyką na żywo Joachima Mencla. Czytanie: Marzena Ciuła i Aleksandra Filipowicz. Tłumaczenie tekstu: Aleksandra Dąbrowska.

Sztuka Adriano Marenco prezentuje dwie postaci Królowej Bony. Pierwsza z nich to postać historyczna, królowa Bona Sforza. Stojąc w płonącej trumnie wygłasza przemówienie, które jest refleksją nad czasem jej panowania – na temat władzy, korupcji i przeznaczenia. Druga postać to nawiązująca do brechtowskiej Matki Courage handlarka, królowa ruin. Zajmuje królewską pozycję na miejskim targowisku w Polsce zniszczonej przez nazistów, jej wózek handlarki jest niczym kareta. Ona także mówi o władzy i korupcji jednak w odniesieniu do podstawowych potrzeb dotkniętego wojną kraju. Handluje jarzynami, sprzedaje także mizerię w dosłownym i symbolicznym rozumieniu. Być może prawdziwa Bona zjawi się na tym targu pośród ruin i dwie władze (ta, która rozdziela chleb i ta, która rozdaje zaszczyty) spotkają się ze sobą, skonfrontowane z wszechobecną mizerią ludzkiej egzystencji.

Wystawa „BONA – 500 lat później” została pokazana również na Zamku Królewskim w Niepołomicach
(od 26 października 2018)

Kuratorka wystawy: Beata Stankiewicz

Projekt RZECZ(NIE)POSPOLITA zrealizowano dzięki dofinansowaniu
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Krakowa.

MKiDN logoKrakow.pl logo

Strona główna » Archiwum » Wystawy » 2018 » „Bona 500 lat później”, wystawa zbiorowa, 14.09.2018