"Gdzie są te obrazy, których jeszcze nie namalowano?" (wystawa zbiorowa), 08.09.2023

Stowarzyszenie Artystyczne Otwarta Pracownia zaprasza na wystawę:

GDZIE SĄ TE OBRAZY, KTÓRYCH JESZCZE NIE NAMALOWANO?
Ewa Czwartos, Stanisław Czwartos, Wincenty Czwartos,
Samuel Kłoda, Maja Stankiewicz, Karolina Żądło, Michał Żądło
 
Wernisaż 08.09.2023, godz. 19:00 | Wystawa czynna do 29.09.2023.
Kurator: Wojciech Głogowski

Zdjęcia z wernisażu

„Gdzie są te obrazy, których jeszcze nie namalowano?”
Ewa Czwartos, Stanisław Czwartos, Wincenty Czwartos, Samuel Kłoda, Maja Stankiewicz, Karolina Żądło, Michał Żądło

Wystawa jest koleżeńskim dialogiem podsumowującym czas, który dla artystów był okresem formacyjnym. Za tytuł (Gdzie są te obrazy, których jeszcze nie namalowano?) posłużył fragment wiersza z korespondencji dwójki przyjaciół, Tadeusza Różewicza i Jerzego Nowosielskiego. Czynnik niepewności, ukryty w tytułowym pytaniu naznacza charakter wystawy. Staramy się na nie odpowiedź.

Co nas łączy, co jest wspólne a co zaczyna być autonomiczne, osobne? Co będzie dalej? Czy możliwa jest rekonstrukcja sytuacji sprzed ćwierć wieku? Czy miejsca takie jak Otwarta Pracownia oparte na bezinteresownej pracy i podporządkowane dobru wspólnemu mają jeszcze sens, w świecie postępującej komercjalizacji i profesjonalizacji sceny? Jedyne co pewne to obraz.

Wincenty Czwartos

Dlaczego obrazy? Dlaczego nas w ogóle obchodzą? Czy obrazy odsłaniają. Budują, wyrażają coś istotnego? Aktualnego? Obraz to alter ego, eksperyment, projekcja, przygoda, kapsuła czasu i tak dalej. Tam gdzie słowa nie mają wagi, brakuje im sprawczości. W świecie materialnym i we śnie.

(Fragment tekstu kuratorskiego – Wojciech Głogowski)

Ewa Czwartos – ur. w 1998 r. w Suchej Beskidzkiej. W latach 2018-2023 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka, pod kierunkiem dr hab. Michała Zawady. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Artystycznym Otwarta Pracownia. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i filmem animowanym.

Stanisław Czwartos – ur. w 1998 r. w Krakowie. W latach 2017-2019 studiował na Wydziale Sztuki UP. Od roku 2019 kontynuuje naukę na Krakowskiej ASP w pracowniach: malarstwa prof. Grzegorza Sztwiertni i rysunku prof. Grzegorza Wnęka. Obecnie student V roku. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Artystycznym Otwarta Pracownia. Laureat IV edycji  ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. W. Fangora; wystawa pokonkursowa w Wielkiej Zbrojowni ASP w Gdańsku (2022). Zdobywca 2. Nagrody w 12. Triennale Małych Form  malarskich; wystawa pokonkursowa w Galerii Sztuki Wozownia (Toruń, 2022). Zdobywca 3. Nagrody w V Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego; wystawa pokonkursowa w BWA Bydgoszcz (2022)

Wincenty Czwartos – ur. w 1994 r. w Krakowie. Malarz. Nominowany do Nagrody Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu w 11. edycji  konkursu NOWY OBRAZ / NOWE SPOJRZENIE (2022). Finalista 12. Triennale Małych Form Malarskich; Galeria Sztuki Wozownia (Toruń, 2022) oraz V Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego; bwa Bydgoszcz (Bydgoszcz, 2022). Uczesnik projektu Namalować katolicyzm od nowa. Członek Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia.

Samuel Kłoda – Urodzony w 1998 roku w Cieszynie. Mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwent Wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Prof. Grzegorza Bednarskiego. Zajmuje się głównie malarstwem. Zwycięzca pierwszej nagrody ogólnopolskiego konkursu malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, 2022. Finalista Biennale malarstwa Bielska Jesień 2021. Finalista 12. Triennale małych form malarskich w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Wyróżnienie na II. Biennale malarstwa Lubelska Wiosna. Finalista konkursu NOWY OBRAZ / NOWE SPOJRZENIE.

Maja Stankiewicz – ur. w 2001 r. w Krakowie. Absolwentka wydziału grafiki UP w Krakowie. Zajmuje się głównie grafiką warsztatową i fotografią analogową, w której szczególną uwagę poświęca technikom szlachetnym; takim jak fotogram czy guma chromianowa. Brała udział w takich wydarzeniach jak Ogólnopolskie Biennale Sztuki – 47 Salon Zimowy w Radomiu, Międzynarodowa Wystawa Młodych Rysować w galerii Wozownia w Toruniu. Jest członkinią fundacji zrzeszającą młodych artystów SPLEEN.

Karolina Żądło – ur. 1999 r. w Rabce-Zdrój. Studentka V roku na Akademi Sztuk Pięknych w Krakowie. Członek Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia. Stypendystka Rektora ASP w Krakowie (2021/22) oraz (2022/23). Laureatka IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Wojciecha Fangora; wystawa pokonkursowa w Wielkiej Zbrojowni ASP w Gdańsku (2022). Finalistka 12. Triennale Małych Form Malarskich; wystawa pokonkursowa w Galerii Sztuki Wozownia (Toruń, 2022). Finalistka V Ogólnopolskiego Konkursu malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego; wystawa pokonkursowa w BWA w Bydgoszczy. Uczestniczka wystawy zbiorowej „Ojcowizna” w galerii Prześwit (Warszawa,2023).

Michał Żądło – ur. w 1997 r. w Limanowej. W latach 2017–2022 studiował Malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Janusza Matuszewskiego. Zajmuje się malarstwem figuratywnym. Pracuje w technice olejnej. Ulubionym tematem artysty jest portret. Chętnie sięga do tradycji malarstwa renesansu i baroku. Poza działalnością artystyczną zajmuje się nauczaniem rysunku i malarstwa. Laureat Nagrody Europejskiej Stolicy Młodzieży w 2. edycji Biennale Malarstwa Lubelska Wiosna oraz Nagrody Zarządu NCP POLAND Sp. z o.o. w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego BWA w Bydgoszczy.

Kurator: Wojciech Głogowski

Cykl wystaw realizowany w roku 2023 nawiązuje do wypowiedzi Jerzego Nowosielskiego na temat galerii Otwarta Pracownia w Krakowie, która stanowi jej mit założycielski. Tytuł JESTEŚMY NAMASZCZENI bezpośrednio odnosi się do duchowego patronatu Jerzego Nowosielskiego nad założoną przez jego uczniów krakowską galerią. Podkreśla także misję artystyczną jej twórców. Dla Jerzego Nowosielskiego, wybitnego artysty, filozofa i teologa, sztuka wiązała się z określonym systemem wartości, a działalność twórcza nieodwołalnie łączyła się z refleksją filozoficzno-teologiczną. Malowanie obrazów określał jako proces „przygotowywania sobie przestrzeni, w której będziemy żyć po śmierci”. W 1996 po wystawie pt. „Kilku malarzy” Jerzy Nowosielski napisał:
Na Kazimierzu w Krakowie, niedaleko rynku, w zwykłej czynszowej kamienicy, znajduje się pomieszczenie wynajęte przez kilku młodych malarzy. (…) tam właśnie rodzą się obrazy i to obrazy wysokiej klasy. Ale obrazy, które w naszym współczesnym krajobrazie artystycznym stanowią jakby jakąś egzotykę. Dlaczego? Dlatego, że są to obrazy szalenie tradycyjne. Same wywodzą się z inspiracji najszlachetniej rozumianej abstrakcji, są w jakimś sensie jej kontynuacją, podjęciem jej wezwania, prowadzą w krainę ciszy, spokojnej kontemplacji i głębi. Dla mnie osobiście ta Otwarta Pracownia jest wielką niespodzianką. Bo ja myślałem już, że malarstwo tradycyjne się kończy. (…) Tymczasem – nie. Znaleźli się młodzi malarze, którzy podejmują tą tradycję z jakąś przedziwną nadzieją. Na co? Co oni będą w zgiełku „nowoczesności” z tą sztuką robić? I dlatego, że zupełnie nie wiadomo co, że oni sami tego nie wiedzą, może dlatego właśnie są naprawdę rewolucyjni i stanowią prawdziwą europejską awangardę, bo czy tak samo nie było w latach 10-tych XX w. na peryferyjnym paryskim Montmartre?

Galeria Otwarta Pracownia istnieje w Krakowie od 1995. Jest najstarszą niekomercyjną galerią prowadzoną przez grupę artystów skupionych w Stowarzyszeniu Artystycznym Otwarta Pracownia. Działając przez lata bez instytucjonalnego wsparcia, dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu artystów, zorganizowano tu około 400 wystaw artystów młodego i średniego pokolenia z Polski i zagranicy, kilkadziesiąt performance’ów, wykładów, promocji wydawnictw Otwartej Pracowni i dyskusji. Działalność wydawnicza obejmuje w sumie ponad 60 katalogów rocznych i wystaw indywidualnych oraz książek krytycznych autorów związanych z Otwartą Pracownią.

Galeria Otwarta Pracownia
ul. Dietla 11 w Krakowie
08.09.2023 – 29.09.2023
https://otwartapracownia.com/