J. Modzelewski i I. Czwartos, "Nauczyciele i uczniowie", 04.11.2022

ET IN ARCADIA EGO IV – cykl wystaw w Otwartej Pracowni

Wystawa Jarosława Modzelewskiego i Ignacego Czwartosa

Nauczyciele i uczniowie

Rozumienie Arkadii jako przestrzeni sztuki, w której teraźniejszość zanurzona jest w czasie minionym nadaje specyficzny sens tytułowej sentencji Et in Arcadia Ego. Staje się ona rodzajem twórczego testamentu i drogowskazu dla artystów kolejnych epok.

04.11.2022 – 25.11.2022
Wernisaż 04.11. godz. 19

Otwarta Pracownia, ul. Dietla 11 Kraków

Cykl wystaw pod wspólnym tytułem ET IN ARCADIA EGO stanowi odwołanie do jednego z najbardziej niezwykłych motywów ikonograficznych sztuki nowożytnej. W ramach cyklu odbyły się już wystawy duetów twórczych Barbary Gawędy-Badery i Piotra Lutyńskiego Ogrody Buddy ,Aldony Mickiewicz i Beaty Białeckiej I ja tam byłam, Beaty Stankiewicz i Krzysztofa Klimka Porządek rzeczy. 4 listopada otwarta zostanie wystawa Jarosława Modzelewskiego i Ignacego Czwartosa Nauczyciele.

Jarosław Modzelewski

Urodzony w 1955 roku, malarz, rysownik, profesor. Do 2020 roku prowadził pracownię malarstwa na ASP w Warszawie. Dyplom z malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Stefana Gierowskiego w roku 1980. Współtwórca i uczestnik ponad 30-tu wystaw oraz akcji Gruppy w latach 1982-1992. Jest laureatem wielu nagród artystycznych, a jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Podczas planowanej wystawy zaprezentuje prace eksplorujące rozumienie Arkadii jako krainy dzieciństwa zachowanej w pamięci i konstruowanej na nowo poprzez akt twórczy.

Jak pisze artysta: Cudowne odnalezienie obrazu, które również zamierzam namalować, utwierdziło mnie w przekonaniu, że malowanie obrazów z dzieciństwa było dobrą pracą. Jest to wciąż ciekawa przygoda malarska. Trzeba nadawać kształt nieostrym i porwanym wyobrażeniom, decydować o kolorach tablic, sweterków i marynarek. Każdy obraz chce też w ramach materializującej się kompozycji dołożyć od siebie swoje trzy grosze. I w ten sposób przywołujemy wspólnie do istnienia małe przygody, które wydarzyły się salach klasowych.

Ignacy Czwartos

Urodzony w 1967 , malarz i rysownik. Studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu – Zakład Wychowania Plastycznego w Kaliszu. Dyplom uzyskał w 1993 roku w pracowni Tadeusza Wolańskiego. W 1995 roku współtworzył Stowarzyszenie i Galerię Otwarta Pracownia (od 2006 roku pełni w nich funkcję prezesa). Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Krakowie, BWA w Kielcach, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, w Muzeum Górków w Szamotułach, Muzeum Ikon w Supraślu i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Na wystawie prezentuje cykl obrazów figuratywnych przedstawiających żyjących i nieżyjących mistrzów malarstwa polskiego.

Jak mówi artysta: Zawsze myślałem o polskim portrecie trumiennym z XVII wieku, a poprzez ten portret trumienny o tych malarzach XX wieku, którzy nawet jeśli nie formą, to duchowością, nawiązywali do tych czasów. Zestawienia figuracji ujmują wyjątkowe relacje intelektualne i duchowe, które łączą przeszłych mistrzów z ich uczniami i naśladowcami, którzy także zbliżają się do kresu.

Kurator wystawy: Sebastian Stankiewicz