Czas na Wirpszę, OP, 14.10.2022

Spotkania literackie w Otwartej Pracowni

Czas na Wirpszę

Termin: 14.10.2022
Miejsce: Otwarta Pracownia, ul. Dietla 11, Kraków

Celem planowanych spotkań jest promocja dokonań literackich Witolda Wirpszy – twórcy, który przez krytykę uznawany jest za postać wybitną, a jednak pozostaje nieznany szerokiej publiczności. W ramach wydarzenia zaplanowano: debatę na temat życia i twórczości Wirpszy, debatę na temat aktualnej recepcji jego dzieł, czytanie wierszy Wirpszy przez poetów rożnych pokoleń, połączone z koncertem wybitnego kompozytora Marcina Olesia oraz spotkanie z poetami i krytykami poświęcone interpretacji poezji współczesnej.  Spotkania i debaty literackie w galerii Otwarta Pracownia w Krakowie przy wsparciu merytorycznym Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka, który od lat wznawia utwory Witolda Wirpszy i promuje jego rewolucyjny wkład w rozwój literatury. 

Program:

17.00 – 18.00
Spotkanie poświęcone biografii i twórczości Witolda Wirpszy – z udziałem jego syna Leszka Szarugi (pseudonim autora)
Prowadzenie: Maciej Melecki
Udział wezmą: Leszek Szaruga, Dariusz Pawelec, Jakub Kornhauser

18.00- 18.45
Czytanie wierszy Witolda Wirpszy – przez poetów.
Muzyka (kompozycje i wykonanie): Marcin Oleś.
Czytać będą: Leszek Szaruga, Maciej Melecki, Ryszard Krynicki, Jakub Kornhauser, Marta Eloy- Cichocka, Joanna Oparek, Juliusz Pielichowski

19.00 – 20.00
Debata na temat znaczenia poezji Witolda Wirpszy, ze szczególnym uwzględnieniem zbioru „Drugi opór” – z udziałem Prof. Dariusza Pawelca. Tom ten (Instytut Mikołowski 2020) może być czytany jako pionierskie dzieło tej fazy polskiego lingwizmu poetyckiego, które otwiera nie tylko nowy rozdział w dokonaniach Witolda Wirpszy, ale otwiera też przedpole eksperymentów i buntu językowego w poezji pokolenia 68, czerpiącego już “pełnymi garściami” z twórczości oryginalnej i teoretycznych koncepcji autora „Gry znaczeń”.
Prowadzenie: Jakub Kornhauser
Udział wezmą: Dariusz Pawelec, Maciej Melecki, Leszek Szaruga, Ryszard Krynicki

20.00 – 20.30
Spotkanie z poetami i krytykami poświęcone interpretacji poezji współczesnej – rozmowa z publicznością.
Udział wezmą: Jakub Kornhauser, Marta Eloy, Joanna Oparek, Juliusz Pielichowski

Całość wydarzenia będzie zilustrowana projekcjami z wykorzystaniem materiałów archiwalnych. Wszystkie spotkania odbędą się w formie jednodniowej sesji. Materiał filmowy dokumentujący wydarzenia zostanie udostępniony na stronie internetowej Otwartej Pracowni.

Witold Wirpsza
Ur. 4.12.1918 r. w Odessie, zm. 16.09.1985 r. w Berlinie, gdzie został pierwotnie pochowany (obecnie grób pisarza znajduje się na cmentarzu w Warszawie przy ul. Wałbrzyskiej). Poeta, prozaik, krytyk, tłumacz z języka niemieckiego. Mąż Marii Kureckiej. Szkołę średnią ukończył w Gdyni (1936). Debiutował poetycko w „Kuźni Młodych” (1935). Studiował w Warszawie prawo oraz pianistykę. We wrześniu 1939 wziął udział w obronie Oksywia, po czym został osadzony w oflagu Neubrandenburg, następnie w Grossborn. Świadectwem tych doświadczeń jest powieść Pomarańcze na drutach (1964), a także Listy z oflagu (2015). Po wojnie zamieszkał w Krakowie. W latach 1947-1956 osiedlił się w Szczecinie. W latach 1956-57 pracował w redakcjach „Po Prostu” i „Nowej Kultury” w Warszawie. Po pobytach na stypendiach w Berlinie (1967-68 i 1970) oraz w Lucernie (1970) zamieszkał w 1971 r. w Berlinie Zachodnim. Po odmowie przedłużenia paszportu w roku 1972 podjął wraz żoną decyzję o emigracji. Autor wielu zbiorów poezji, książek eseistycznych, dramatów, a także zbiorów opowiadań i powieści: Na granicy (1954), Stary tramwaj i inne opowiadania (1955), Morderca (1966), Wagary (1970). Po jego śmierci ukazała się m.in. odnaleziona w Bibliotece Muzeum Polskiego w Rapperswilu powieść pt. Sama niewinność (2017).