Pomóżmy Japończykom! Pokażmy nasze serce!

My uczniowie Szkoły Języka Japońskiego postanowiliśmy prowadzić akcję dla Japonii „GANBARE NIPPON!* RATUJMY NIPPON!”
Połączcie się z nami w akcji wsparcia Japonii.

Pomimo geograficznego oddalenia wszyscy możemy śledzić niemalże na bieżąco tragedię, jaka rozgrywa się obecnie w Japonii. Dramat, który dotknął ten kraj, jest jednym z największych w historii jego a nawet świata. Ogromna skala liczb ofiar i przestrzeń zniszczeń powoduje, pomimo że jest jednym z najbogatszych na świecie, potrzebuje naszej pomocy, naszego wsparcia.

Od roku 1994 w Polsce mamy ośrodek, jedyny swojego rodzaju na świecie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Instytucja ta powstała dzięki zbiórce pieniężnej głównie indywidualnych ludzi w Japonii. Po powstaniu także Manggha jak i Szkoła Języka Japońskiego działają z japońskim wsparciem prywatnym oraz publicznym.

Fundusz, który zbieramy w naszej akcji „GANBARE NIPPON! RATUJMY NIPPON!”, zostanie wpłacony na specjalne konto Fundacji Kyoto – Kraków**. I dalej Manggha chce przekazać nasze ofiary do samorządu Miasta Kesennuma województwa Miyagi. To jest miasto, jedno najbardziej dotkniętych przez ostatni kataklizm. Cały świat zobaczył w relacjach TV, jak cała Kesennuma płonęła przez doby. A to Miasto Kesennuma podarowało Centrum Mamggha 200 latających karpii na Dzień Dziecka 1997 r., przekazała także pomóc Mangghdze pod czas powodzi 2010r. Teraz nasza kolej. Chcemy im pomóc .

* „GANBARE NIPPON!” znaczy „Trzymaj się, Japonio!”.
** Fundacja Kyoto-Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz organizuje publiczną zbiórkę pieniędzy na wsparcie ofiar trzęsienia ziemi z 11 marca 2011 r. i jego następstw na podstawie Decyzji MSWiA nr. 53/2011.

Fundacja Kyoto-Kraków
Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz
ul. Marii Konopnickiej 26
30-302 Kraków
NIP : 676-10-04-581
KRS : 0000017674
REGON : 001397420

Wpłat można dokonywać na specjalne konto bankowe o numerze
58 1240 4650 1111 0010 3853 3210

Miho Iwata

http://mihokrak.blogspot.com

Urodzona w Ichinomiya-shi w Japonii w 1962. Studiowała architekturę na Kyoto Prefectural University oraz filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszka w Krakowie od 1986. Artystyczną działalność rozpoczęła od performance’u zatytułowanego Nogi Gołebia w galerii Krzysztofory w Krakowie w 1994. Później prezentowała przedstawienia pt. Granat, Księżyc i Kark Rybi, Utsusemi itd. Jej przedstawienia prezentowane były wielokrotnie indywidualnie oraz na festiwalach w wielu miastach Polski i zagranicą. Choreografia i scenografia tych przedstawień była przygotowywana całkowicie samodzielnie przez artystkę. Od 2002 zwróciła się w stronę improwizacji. Zaczęła współpracę z muzykami z Improviser’s Ensemble (obecna nazwa: Improvising Artists [i.a]). Rozpoczęła także w galerii Otwarta Pracownia w Krakowie solowe improwizacje zatytułowane Tysiąc snów. Są to wystąpienia w ciszy bez dodatkowych teatralnych efektów świetlnych i dźwiękowych, przy wykorzystaniu naturalnego miejsca i atmosfery zastanej przestrzeni.

Wykonuje także performaces towarzyszące wystawom sztuki. Tańczyła do rzeźb Marka Chlandy, instalacji grupy Rdzeń z żywymi kurami i kaczkami w galerii Zachęta, video instalacji Pirko Schrodera, instalacji z trawą Thomasa Maya, projekcji video Józefa Robakowskiego. Wykonywała performances do filmów animowanych: Katarzyny Kifert Sea Swallow Me oraz Piotra Jakubowiczas Triptyk Pt3. Wzięła udział również w żywym multimedialnym projekcie Macieja Walczaka.

Jej prace są prezentowane w wielu ważnych artystycznych miejscach i festiwalach, m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, galerii Krzysztofory w Krakowie, Otwartej Pracowni w Krakowie, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay (Kraków), galerii BWA w Lublinie, galerii Manhattan w Łodzi, galerii Arsenał w Białymstoku.

1991 – pierwsze spotkanie z butoh Daisuke Yoshimoto w Krakowie. Dalej zapoznaje się również też butoh Kazuo Ohno i Min Tanaka w Polsce

1994 – premiera pierwszego spektaklu pt. Nogi Gołębia w galerii Krzysztofory

1995 – Nogi gołębia, w ramach Latającego Festiwalu Sztuki w starej chemicznej fabryce Solvay, ktory był także pierwszym wielkim techno party w Krakowie.

1996 – premiera spektaklu pt. Granat w galerii Krzysztofory

1998 – premiera spektaklu pt. Księżyc i Kark Rybi w galerii Krzysztofory

2001 – premiera spektaklu pt. Utsusemi w ramach Festiwalu Rozdroże w Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski w Warszawie

2002 – rozpoczęcie serii performances z Improviser’s Ensemble pt. Homo Electrus w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie. To pierwsze doświadczenie współtworzenia z muzykami. Współpraca z I.E będzie dalej kontynuowana

2002 – rozpoczęcie seria improwizacji pt. Tysiąc Snów w Otwartej Pracowni.

2003 – projekt multimedialny M. Walczaka na koncercie GPS4

ostatnie wystąpienia:

2004 – In Aut oraz In Dua w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków

2004 – In Aut, Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Kraków

2004 – Wiosna, z Marzeną Lis (fortepian), Willa Decjusza,Kraków

2004 – Tysiąc Snów, Galeria BWA, Lublin

2004 – performance dla filmu animowanego Tryptyk Pt3 Piotra Jakubowicza

2004 – akcja multimedialna KrakówLipowa 4 w starej fabryce O. Schindlera w Krakowie z Marzeną Lis (fortepian), Aleksadrą Gryka (live elektronika), Giladem Rothem (saksofon), Tomkiem Chołoniewskim (perkusja), Krzysztofem Iwanickim (gitara)

2004 – Tysiąc Snów, Festiwal Fortalicja w Zamościu

2004 – Tysiąc Snów oraz performance w duecie z Kubą Kossakiem (saksofon) w sali Laboratorium CSW Zamku Ujazdowskiego, Warszawa

2004 – Dom, premiera spektaklu z Tomkiem Chołoniewskim (perkusja), Alchemia w Krakowie

2004 – performance T w Krakowie z Marzeną Lis (fortepian), Tomkiem Chołoniewskim (perkusja), Tomkiem Nazarewiczem (flet)

2004 – performance solo do wideo Józefa Robakowskiego na jego wystawie w Otwartej Pracowni, Kraków

2004 – koncert MDM w CSW Solvay

2005 – performance z G. Rothem (sax) na wernisażu „Sightseeing” Pirko Schrodera, Alchemia, Kraków

2005 – performance M.Z.M. z Zenialem (Łukasz Szałankiewicz, elektronika) oraz z Monoscopem (Michał Fiedorowicz, live video performance), galeria Arsenał w Białymstoku

2005 – performance na koncercie Tetsuo Furudate w Re w Krakowie

2005 – performance na wernisażu Projekt źdźbło trawy Thomasa Maya w Centrum Sztuki i Techiniki Japońskiej Manggha, Kraków

2005 – Dom, z T.Chołoniewskim na Festiwalu Fortalicji w Zamościu

2005 – Dom, z T.Chołoniewskim na festiwalu FeMEV w Płocku

2005 – Performance, duet z Maciejem Bosakiem (klarnet) w Otwartej Pracowni, Kraków

2005 – Dom, z T. Chołoniewskim na festiwalu Intuitywa 2005 w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu

2005 – performance z Aleksandrą Gryka (kompozytorka) i Wojtkiem Kosmą (live elektronika audiowizualna) dla TVP Kultury

2005 – Dom, z T.Chołoniewskim w Otwartej Pracowni, na wystawie Bettiny Beres

2005 – performance we Wrocławiu

2006 – performance z Tetsuo Furudate (elektronika) na przedstawieniu z okazji 100-lecia dadaizmu w Berlinie

2006 – stypendium w Kyoto w Japonii (w planie trzy spektakle Tysiąc Snów oraz spektakl pt. Dotyk)

Strona główna » Archiwum » Wystawy » 2011 » Miho Iwata, „Ganbare Nippon – Ratujmy Japonię” (performance), 30.03.2011