Wystawa malarstwa Pana Jarosława Modzelewskiego w Galerii Otwarta Pracownia w Krakowie

Jarosław Modzelewski

Urodzony w 1955 roku w Warszawie. Studiował na ASP w Warszawie, dyplom z malarstwa uzyskał w 1980 roku w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa na macierzystej uczelni. Wraz z Ryszardem Grzybem, Pawłem Kowalewskim, Włodzimierzem Pawlakiem, Ryszardem Woźniakiem i Markiem Sobczykiem tworzył legendarną GRUPPĘ. Uczestniczył we wszystkich wystawach tej najważniejszej w latach 80. formacji od początku do końca jej działalności (lata 1983-1992). Laureat licznych nagród m.in.: Paszportu Polityki (1998), nagrody im. Jana Cybisa (2004). Stale współpracuje z Galerią Zderzak. Mieszka i pracuje w Nieporęcie.

Wybrane wystawy indywidualne:

1981 – Malarstwo, Galeria Sztuki Współczesnej, Warszawa
1987 – Mam 32 lata i mieszkam w Warszawie, Pawilon SARP, Warszawa
1989 – Tato, rączki to ludziki! Tato, rączki to armatki!, Galeria Zderzak, Kraków
1992 – Samotność człowieka wobec wykonywanych czynności w ujęciu plastycznym, Galeria Zderzak, Kraków, Galeria ZPAP, Warszawa, Galeria Miejska, Poznań
1994 – Nadzieja jako wynik uporczywego trwania w smutku i samotności, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, PGS Sopot, Galeria BWA Katowice
1998 – Szesnaście wspólnie namalowanych obrazów, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa (wspólnie z Markiem Sobczykiem)
2000 – Przegląd z malarstwa, Bunkier Sztuki, Kraków
2004 – Wisła, Galeria Zderzak, Kraków
2005 – Kilka wątków, Muzeum Górnośląskie, Bytom
2006 – Malarstwo, Galeria DAP, Warszawa, (z okazji przyznania nagrody im. Cybisa)
2008 – Obrazy rozproszone, Galeria Le Guern, Warszawa

Wybrane wystawy zbiorowe:

1986 – Ekspresja lat osiemdziesiątych, BWA Sopot
1987 – Co słychać?, d. Fabryka Norblina, Warszawa
1988 – Realizm radykalny – abstrakcja konkretna, Muzeum Narodowe, Warszawa
1988 – Polish realities, The Third Eye Center, Glasgow
1990 – Bakunin in Dresden, Kunstmuseum, Dusseldorf
1992 – Kunst, Europa – Polen, Bonner Kunstverein, Bonn
2000 – Negocjatorzy sztuki, CSW Łaźnia, Gdańsk
2001 – Irreligia, Atelier 340, Bruksela
2004 – Powinność i bunt, Galeria Zachęta, Warszawa
2005 – Moskwa – Warszawa, Galeria Zachęta, Warszawa, Galeria Trietiakowska, Moskwa
2006 – Malarstwo Polskie na początku XXI wieku, Galeria Zachęta, Warszawa

Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa figuratywnego w Polsce. Wypracował własny, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl, inspirowany z jednej strony szkołą czystego malarstwa, wyniesioną z pracowni Stefana Gierowskiego, z drugiej ­ sugestywną figuracją Andrzeja Wróblewskiego. Sztuka Modzelewskiego stała się ważnym punktem odniesienia dla Grupy Ładnie.

Nazywany jest malarzem ikon codzienności. Podejmuje wątki polityczne, literackie (inspirowane twórczością Josepha Conrada), historyczne (powstanie styczniowe, II wojna światowa) i egzystencjalne. Głównym tematem jego płócien jest człowiek, ale artystę interesuje także martwa natura i pejzaż (cykl Niedokończony dom). Często przedstawia banalne, chociaż nie pozbawione napięcia emocjonalnego sytuacje. Operuje lapidarną formą i momentalną narracją ­ maluje chwile zobaczone w rzeczywistości i zatrzymane jak stop klatka w kadrze obrazu: prosta czynność wykonywana przez człowieka, fragment wnętrza albo pejzażu. Każdy obraz mieści się w granicach realizmu. A jednak sposób ujęcia tematu ­ umowny, uproszczony, monumentalizowany ­ bierze w cudzysłów świat przedstawiony, sprawia, że to co powszednie, zamienia się w to, co uniwersalne. Stanąłem po stronie rzeczywistości, realności ­ mówi artysta ­ Wydaje mi się, że właśnie poprzez nią daje się mówić rzeczy ważne, rzeczy wysokiej próby. Specyficzna atmosfera obrazów Modzelewskiego i filmowy sposób kadrowania tematu sprawia, że krytycy chętnie porównują go do Edwarda Hoppera. Modzelewski brał udział w najważniejszych wystawach ostatnich dziesięcioleci.

Strona główna » Archiwum » Wystawy » 2009 » Jarosław Modzelewski, „Wystawa malarstwa Pana Modzelewskiego…”, 12.06.2009