Jakub Banasiak, Rewolucjoniści są zmęczeni

Rewolucjoniści są zmęczeni to zbiór esejów, felietonów i recenzji publikowanych w „Obiegu”, „Kulturze”, „Odrze”, „Art&Business”, „FUTU”, magazynie „Exklusiv” oraz na stronie Krytykant.pl w latach 2006-2008. Wybór tekstów uzupełniają rozmowy z czołowymi postaciami polskiej sceny artystycznej (m. in. Wilhelmem Sasnalem, Sebastianem Cichockim, Monika Branicka, Leonem Tarasewiczem, Wojciechem Kozłowskim).

Kim są tytułowi rewolucjoniści? I dlaczego są zmęczeni? Centralna teza esejów Banasiaka mówi o rewolucji, której polska sztuka doświadczyła na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Jej architektami maja być kuratorzy, krytycy i artyści urodzeni w latach 70., zaś zdobyczami nowoczesne artystyczne instytucje, rozwijający się rynek galeryjny, społeczna akceptacja języka sztuki współczesnej oraz spektakularny międzynarodowy sukces artystów tej generacji. Banasiak przekonuje jednak, że rewolucja dobiegła już końca, a estetyki i strategie wypracowane przez artystów z pokolenia ’70 stały się nowym kanonem.

Rewolucjoniści to także krytycy i twórcy, którzy wierzą w artystyczne zaangażowanie, jednak niezmiennie operują językiem sztuki krytycznej rodem z lat 90. Autor analizuje wyczerpanie się tego porządku i jego paradoksy: jak bowiem można kontestować system, który nade wszystko wielbi postawy kontrkulturowe?

Jakub Banasiak (ur. 1980) – krytyk. Redaktor magazynu „Obieg”, stały współpracownik „Dziennika”, prowadzi serwis internetowy o krytyce i sztuce najnowszej Krytykant.pl.

Strona główna » Archiwum » Wystawy » 2009 » Spotkanie z J. Banasiakiem, autorem książki pt. „Rewolucjoniści są zmęczeni”, 14 I 2009