Tomek Chołoniewski

Ur. w 1977 r. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. Brał udział w wielu premierowych wykonaniach utworów kameralnych i orkiestrowych. Parokrotnie występował na krakowskim festiwalu Audio Art oraz podczas serii koncertów muzyki elektronicznej. Był uczestnikiem (1993, 1994) i konsultantem (2002) Międzynarodowych Warsztatów Muzyki Współczesnej Kraków / Stuttgart. W 2003 roku wykładał na Uniwersytecie Narodowym w Seulu. W 2004 brał udział w kursach muzyki improwizowanej (festiwal NPAI) prowadzonych przez Johna Butchera w Parthenay (Francja).

Występował z wieloma muzykami z Polski i zagranicy (m.in. Phil Minton, Frederic Blondy, Le Quan Ninh, Włodzimierz Kiniorski, Tomasz Stańko).

Jest twórcą muzyki do filmów animowanych na krakowskiej ASP.

Prowadzi również działalność pedagogiczną. Jego zainteresowania skupiają się głównie na szeroko pojętej muzyce współczesnej. Wykonuje współczesne kompozycje kameralne i solowe, muzykę improwizowaną (w grupie artystycznej IA) oraz muzykę bazującą na rytmach irlandzkich (Sushi).

Miho Iwata

http://mihokrak.blogspot.com

Urodzona w Ichinomiya-shi w Japonii w 1962. Studiowała architekturę na Kyoto Prefectural University oraz filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszka w Krakowie od 1986. Artystyczną działalność rozpoczęła od performance’u zatytułowanego Nogi Gołebia w galerii Krzysztofory w Krakowie w 1994. Później prezentowała przedstawienia pt. Granat, Księżyc i Kark Rybi, Utsusemi itd. Jej przedstawienia prezentowane były wielokrotnie indywidualnie oraz na festiwalach w wielu miastach Polski i zagranicą. Choreografia i scenografia tych przedstawień była przygotowywana całkowicie samodzielnie przez artystkę. Od 2002 zwróciła się w stronę improwizacji. Zaczęła współpracę z muzykami z Improviser’s Ensemble (obecna nazwa: Improvising Artists [i.a]). Rozpoczęła także w galerii Otwarta Pracownia w Krakowie solowe improwizacje zatytułowane Tysiąc snów. Są to wystąpienia w ciszy bez dodatkowych teatralnych efektów świetlnych i dźwiękowych, przy wykorzystaniu naturalnego miejsca i atmosfery zastanej przestrzeni.

Wykonuje także performaces towarzyszące wystawom sztuki. Tańczyła do rzeźb Marka Chlandy, instalacji grupy Rdzeń z żywymi kurami i kaczkami w galerii Zachęta, video instalacji Pirko Schrodera, instalacji z trawą Thomasa Maya, projekcji video Józefa Robakowskiego. Wykonywała performances do filmów animowanych: Katarzyny Kifert Sea Swallow Me oraz Piotra Jakubowiczas Triptyk Pt3. Wzięła udział również w żywym multimedialnym projekcie Macieja Walczaka.

Jej prace są prezentowane w wielu ważnych artystycznych miejscach i festiwalach, m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, galerii Krzysztofory w Krakowie, Otwartej Pracowni w Krakowie, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay (Kraków), galerii BWA w Lublinie, galerii Manhattan w Łodzi, galerii Arsenał w Białymstoku.

1991 – pierwsze spotkanie z butoh Daisuke Yoshimoto w Krakowie. Dalej zapoznaje się również też butoh Kazuo Ohno i Min Tanaka w Polsce
1994 – premiera pierwszego spektaklu pt. Nogi Gołębia w galerii Krzysztofory
1995 – Nogi gołębia, w ramach Latającego Festiwalu Sztuki w starej chemicznej fabryce Solvay, ktory był także pierwszym wielkim techno party w Krakowie.
1996 – premiera spektaklu pt. Granat w galerii Krzysztofory
1998 – premiera spektaklu pt. Księżyc i Kark Rybi w galerii Krzysztofory
2001 – premiera spektaklu pt. Utsusemi w ramach Festiwalu Rozdroże w Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski w Warszawie
2002 – rozpoczęcie serii performances z Improviser’s Ensemble pt. Homo Electrus w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie. To pierwsze doświadczenie współtworzenia z muzykami. Współpraca z I.E będzie dalej kontynuowana
2002 – rozpoczęcie seria improwizacji pt. Tysiąc Snów w Otwartej Pracowni.
2003 – projekt multimedialny M. Walczaka na koncercie GPS4

ostatnie wystąpienia:

2004 – In Aut oraz In Dua w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków
2004 – In Aut, Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Kraków
2004 – Wiosna, z Marzeną Lis (fortepian), Willa Decjusza,Kraków
2004 – Tysiąc Snów, Galeria BWA, Lublin
2004 – performance dla filmu animowanego Tryptyk Pt3 Piotra Jakubowicza
2004 – akcja multimedialna KrakówLipowa 4 w starej fabryce O. Schindlera w Krakowie z Marzeną Lis (fortepian), Aleksadrą Gryka (live elektronika), Giladem Rothem (saksofon), Tomkiem Chołoniewskim (perkusja), Krzysztofem Iwanickim (gitara)
2004 – Tysiąc Snów, Festiwal Fortalicja w Zamościu
2004 – Tysiąc Snów oraz performance w duecie z Kubą Kossakiem (saksofon) w sali Laboratorium CSW Zamku Ujazdowskiego, Warszawa
2004 – Dom, premiera spektaklu z Tomkiem Chołoniewskim (perkusja), Alchemia w Krakowie
2004 – performance T w Krakowie z Marzeną Lis (fortepian), Tomkiem Chołoniewskim (perkusja), Tomkiem Nazarewiczem (flet)
2004 – performance solo do wideo Józefa Robakowskiego na jego wystawie w Otwartej Pracowni, Kraków
2004 – koncert MDM w CSW Solvay
2005 – performance z G. Rothem (sax) na wernisażu „Sightseeing” Pirko Schrodera, Alchemia, Kraków
2005 – performance M.Z.M. z Zenialem (Łukasz Szałankiewicz, elektronika) oraz z Monoscopem (Michał Fiedorowicz, live video performance), galeria Arsenał w Białymstoku
2005 – performance na koncercie Tetsuo Furudate w Re w Krakowie
2005 – performance na wernisażu Projekt źdźbło trawy Thomasa Maya w Centrum Sztuki i Techiniki Japońskiej Manggha, Kraków
2005 – Dom, z T.Chołoniewskim na Festiwalu Fortalicji w Zamościu
2005 – Dom, z T.Chołoniewskim na festiwalu FeMEV w Płocku
2005 – Performance, duet z Maciejem Bosakiem (klarnet) w Otwartej Pracowni, Kraków
2005 – Dom, z T. Chołoniewskim na festiwalu Intuitywa 2005 w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu
2005 – performance z Aleksandrą Gryka (kompozytorka) i Wojtkiem Kosmą (live elektronika audiowizualna) dla TVP Kultury
2005 – Dom, z T.Chołoniewskim w Otwartej Pracowni, na wystawie Bettiny Beres
2005 – performance we Wrocławiu
2006 – performance z Tetsuo Furudate (elektronika) na przedstawieniu z okazji 100-lecia dadaizmu w Berlinie
2006 – stypendium w Kyoto w Japonii (w planie trzy spektakle Tysiąc Snów oraz spektakl pt. Dotyk)

Strona główna » Uncategorized » Miho Iwata, Tomasz Chołoniecki, „Dom” (performance), 29.10.2005