Janie ja

Ciało nie ciało. Janie ja. Forma znaków, którymi się posługuję, ma istotne znaczenie w pracy z przestrzenią zastaną. Jednak każdorazowo jest ona nowym obszarem odkrywanym i zabudowywanym przeze mnie a konkretnie przez znaki mego ciała, które stają się swoistym medium. Wpisując się w przestrzeń nadaję jej nowe znaczenie, zespalam ją i zmieniam jej charakter. Przestrzeń, bowiem nie jest statycznym naczyniem i wraz z pojawieniem się w niej podlega przemianom (A.R.)

Agnieszka Rożnowska

KILKA SŁÓW NA TEMAT MOICH POSZUKIWAŃ

Forma znaków, którymi się posługuję ma istotne znaczenie w pracy z przestrzenią zastaną. Każdorazowo jest ona nowym obszarem odkrywanym i zabudowywanym przeze mnie a konkretnie przez znaki mego ciała, które stają się swoistym medium. Wpisując się w przestrzeń nadaję jej nowe znaczenie, zespalam ją i zmieniam jej charakter.

Powstaje potrzeba porządkowania i oswajania otoczenia. Znajdując się w nim zagęszczam dany obszar powołując przestrzenie własne, które żyją swoim życiem do momentu demontażu. Nietrwałość miejsc objętych „ładem” i pozostawianiem bezładu poza jego granicami jest elementem moich poszukiwań, w których wykorzystuję znaki budowane ciałem. Odnajdywaniem obszarów w obrębie, których istnieje potrzeba znaczenia, zakreślenia przestrzeni własnej.

Organizowanie przestrzeni, zabudowywanie i zamieszkiwanie jej towarzyszy człowiekowi od dawien, dawna. W mojej pracy skupiam się na szczególnych przykładach „znaczenia” przestrzeni poprzez szeroko pojęte przebywanie w niej człowieka. Co dziś jest realne, a co nierealne? Jakie jest miejsce człowieka w świecie znaków czy też na odwrót? Te rozważania wiążą się z moimi poszukiwaniami w obrębie, których posługuję się ciałem-znakiem wobec czy raczej wraz z przestrzenią.

Realizacja „Ja – nie ja” powstała w Otwartej Pracowni otwiera nowy cykl pt. „Przemiany”, w którym nie bez znaczenia wykorzystuję formy dmuchane. Elementy kształtowane powietrzem, elastycznie dopasowujące się do wnętrza. To jak wdech i wydech, próba zatrzymania powietrza. Znaki formowane powietrzem zmieniają swój charakter, dostosowują się swobodnie do kształtowanych form.

Agnieszka Rożnowska

Urodzona w Poznaniu. Od 1994 do 1999 studia w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. W 1999 dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Włodzimierza Dudkowiaka. Od 1997 do 1998 stypendium w Vysokiej Skole Vytwarnych Umeni w Bratysławie. Od 1999 do 2000, roczny pobyt we Francji, gdzie pracuje z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie w pracowni terapeutycznej. Od 2001 do 2002 była nauczycielem sztuki w Gimnazjum w Skwierzynie, tam też prowadziła zajęcia plastyczne w Skwierzyńskim Ośrodku Kultury. Od 2002 jest asystentem w pracowni Rysunku prof. E. Kalinowskiej-Motkowicz, w Instytucie Wzornictwa przy Politechnice Koszalińskiej. Od 2002 prowadzi wraz z Anną Klimczak studencką galerii „Schody”, Instytut Wzornictwa. Od 2003 współpraca ze studiem animacji „Animagie” w Paryżu.

wystawy indywidualne i zbiorowe:

1998 – Biennale ISTRO-ART, Galeria MEDIUM, Bratysława
1998 / 1999 – Konkurs i wystawa grafiki warsztatowej, poświęcona pamięci Tadeusza Kulisiewicza, NIDZICA
1999 – Tylko w przenośni jestem bytem, wystawa zorganizowana z własnych środków, przy wsparciu HCP i Radia Merkury, hala HCP, Poznań
1999 – Biennale Grafiki Studenckiej, Poznań
1999 – INSPE, Młodzi graficy poznańscy, Poznań
1999 – O nieskończoności, Galeria u Jezuitów
2001 – Salon młodych twórców Jeune Creation, Paryż
2001 – La micro, Pliage et depliage, Paryż
2002 / 2003 – La micro- LOCAL 77, Paryż
2003 – Jardin d’Helys
2003 – Saint-Medard d’Excidenil
2003 – Le pays ou le Ciel est toujours bleu, Orlean
2003 – Centre d’art, Monsang-sur-Org
2003 – Inklinacje – WRO, Wrocław
2004 – Fermentakcje, performance, Galeria Sztuki Współczesnej, Przemyśl
2004 – Warsztaty międzynarodowe dla artystów Ponad Granicami, Bernau/Berlin
2004 – Między tobą a mną, Galeria na Piętrze, Koszalin
2005 – The artcard, Sarjah Muzeum, Zjednoczone Emiraty Arabskie, wystawa zbiorowa, kolekcja międzynarodowa
2005 – Równowaga, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Baszta Czarownic, Słupsk
2005 – Płynność, Miejsce Sztuki Oficyna, Szczecin
2005 – Ja – nie ja, Galeria Otwarta Pracownia, Kraków

Strona główna » Archiwum » Wystawy » 2005 » Agnieszka Rożnowska, „Ja – nie ja” (instalacja), 25.11.2005