Robert C. Morgan (Pratt Institute) otwórczości Ledera: Jestem przekonany, że w twórczości Wojciecha Ledera (…) wszelkie istniejące iwyznaczane granice nakładają się na siebie. Rezultat jest niemożliwy do przewidzenia; nagrodą są nieoczekiwane izdarzenia, które może unaocznić tylko wyjątkowo skupiony i zaangażowany malarz.

Wojciech Leder urodził się w 1960 roku w Łodzi. Malarz, absolwent Wydziału Malarstwa PWSSP w Łodzi, studiował w pracowni Profesora Stanisława Fijałkowskiego. Od 2005 r. kierował Pracownią Malarstwa i Rysunku na ASP w Łodzi, a od roku 2007 jest profesorem tej Uczelni, od grudnia 2016 r. profesor zwyczajny, od marca 2017 r. kierownik Katedry Malarstwa Wydziału Malarstwa i Rysunku ASP w Łodzi.

Laureat Grand Prix Bielskiej Jesieni w 1997 roku, później juror tego konkursu. Wystawy indywidualne i zbiorowe m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Atlasie Sztuki, Galerii Bon a Tirer w Nowym Jorku, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Zachęcie, CSW Znaki Czasu, Galerii Art New Media w Warszawie. Jego prace znajdują się w najważniejszych polskich kolekcjach prywatnych i państwowych, m.in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, GK Collection.

Strona główna » Archiwum » Wystawy » 2017 » Wojciech Leder, „Sztuczna Obecność”, 2.06.2017