"Czas upływał, przebiegał, toczył się…", Antonina Janus-Szybist i Wojciech Szybist, 10.09.2021
W cyklu ECHA artystka sięga do legend oraz opowieści rodzinnych z okresu wojennego, dla podkreślenia ciężkich losów kobiet z jej rodziny. Celem jej wizji jest ujawnienie tego, co nieoczywiste, niejasne i marginalne w kontekście pamięci. Po raz pierwszy opowieści uzyskują swoją wizualną reprezentację. Przygotowanie takiej wystawy to archeologiczna praca znajdowania wszystkiego, co ukryte w procesach nieświadomości – chwytanie przed zaśnięciem. Refleksje koncentrują się na ciele jako przedmiocie działalności artystycznej, na poziomie twórczej transgresji fizycznej i czasowej.
Wystawa prezentuje cykl 30 prac malarskich przy wykorzystaniu techniki mieszanej. Wielokrotnie przemalowywane, zdrapywane, zalewane żywicą, malowane ziemią spod nieistniejących już domów prababek i praprababek – powstawały w latach 2018 – 2020. To opowieść o historii kobiet, a każda historia kobieca, która jest opowiedziana, staje się sukcesem.
 

dr AGATA STĘPIEŃ

Urodzona w Krakowie w 1986 w rodzinie polskich artystów, wychowała się w Hiszpanii. Ostatnie 12 lat spędziła, studiując sztuki wizualne w Polsce, Hiszpanii, Belgii, Portugalii i Włoszech (zdobywając stypendia w 4 krajach.) Tytuł magistra sztuki uzyskała na Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie (dyplom z malarstwa z wyróżnieniem), po czym zamieszkała w Barcelonie i tam studia doktoranckie zakończyła zdobyciem tytułu międzynarodowego doktora sztuki na dwóch uczelniach: Universidad Castilla La Mancha w Hiszpanii oraz równolegle Universidade Belas Artes Lisboa w Portugalii w 2016 roku.
 
Agata Stępień współpracuje z europejskimi galeriami. Jej prace były prezentowane w muzeach:
 
-Muzeach Kapitolińskich w Rzymie podczas wystawy studenckiej Akademii Sztuk Pięknych,
-Muzeum San Salvatore di Lauro w Rzymie
-Muzeum Kobiet San Jose Kostaryka
-Muzeum Antonio Pereza w Hiszpanii
Jej naukowe badania oraz praca twórcza dotyczą kobiecej percepcji artystycznej i oparte są na zainteresowaniu intymnością i ciałem kobiecym.
 
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa

Krakow.pl
Strona główna » Archiwum » Wystawy » 2021 » Agata Stępień, „Echa”, 06.08.2021