Teresa Starzec – „DOM”
Plątanina metalowych elementów zapełnia pokoje i walczy o miejsce z trawą. Gdzieniegdzie można doszukać się porządku, jakiegoś systemu segregującego poszczególne części według ich kształtów. Ale porządki się mieszają. Mechaniczne części sąsiadują z kuchennymi przedmiotami. Ogród zarasta obręczami, szprychami i rurkami. Mijają pory roku. Pojawia się tylko więcej rdzy i roślin. Wewnątrz domu przypadkowy labirynt misternych konstrukcji zapycha drzwi, okna, zlew i szafki. Po kątach zalegają śruby i blaszki, częściowo zmiecione na kupki. Leżą rzędami na stołach i blatach kuchennych, błyskają lśniącą powierzchnią metalu lub jaskrawym lakierem.
Nie da się ukryć, że sytuacja wymknęła się spod kontroli. Właściwie nie wiadomo kiedy nagromadzenie materii zatkało przestrzeń. Ale jej nie wytłumiło ani nie zagłuszyło. Natłok metalowych części kryje w sobie katastrofę. Jeśli usunie się jeden element reszta runie z nieprzyjemnym hałasem. A rozłożone na części mechanizmy nie poruszą się. Nie wiadomo czy brakuje części czy nikt już nie wie jak je ponownie złożyć. Nasuwa mi się skojarzenie z zegarmistrzem, który zmalał ze starości i pogubił się w labiryncie własnego warsztatu.
Alicja Bielawska
Teresa Starzec
Ur. w 1952 r. w Krakowie. W latach 1972-78 studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni doc. Franciszka Bunscha i prof. Jana Świderskiego, a w roku akademickim 1975/76 na Wydziale Grafiki Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie (Szwecja). Dyplom uzyskała w 1978 r. w pracowni drzeworytu doc. Franciszka Bunscha krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na przełomie 1985/86 r. przebywała na stypendium w Atelierhaus Worpswede (Niemcy). Brała udział w ponad 50 wystawach zbiorowych. Zajmuje się malarstwem i grafiką oraz nauczaniem artystycznym. W 1991 roku stworzyła wraz z mężem Andrzejem Bielawskim Fundację Atelier oraz Atelier Foksal – Szkołę Rysunku i Malarstwa (www.atelier.org.pl), które prowadzi do dziś przy ul. Foksal 11 w Warszawie. W 2005 roku zainicjowała i realizuje projekt „Kamienica Artystyczna Foksal 11”.
Nagrody i wyróżnienia:
1979 III nagroda w konkursie „Najlepsza Grafika Miesiąca”;
1979, 1981, 1985, 1987, 1989 – wyróżnienia honorowe w konkursach graficznych im. Józefa Gielniaka, Muzeum Okręgowe, Jelenia Góra;
1987 wyróżnienie na IV Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, Olsztyn;
1989 wyróżnienie, XI Ogólnopolski Konkurs na Grafikę, Łódź.
Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Gabinetu Rycin Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum Okręgowego w Przemyślu, Worpsweder Archiv w Worpswede (Niemcy), Country Council w Mariestad (Szwecja), British Museum w Londynie (Wielka Brytania), Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie.
Wystawy indywidualne:
1977 malarstwo, Galeria Gryf, Kraków
1978 dyplom, Narodowa Galeria Sztuki „Zachęta”, Warszawa
1978 malarstwo, Galeria K, Kraków
1979 grafika, Galeria Art, Kraków
1980 grafika, KMPiK – Ściana Wschodnia, Warszawa
1981 malarstwo, Galeria Studio, Bonn (Niemcy)
grafika i akwarele, Kurfϋrstlisches Gartenhausbeet – Hoven Platz, Bonn (Niemcy)
1984 malarstwo i grafika, Galeria Nowy Świat, Warszawa
1985 grafika, Galeria E.K., Varrelbusch (Niemcy)
1986 malarstwo i grafika, Galeria Perspektive, Dϋsseldorf (Niemcy)
malarstwo i grafika, La Petite Galerie, Brema (Niemcy)
malarstwo i grafika, Galeria Pokaz, Warszawa
1987 malarstwo, Galeria Saska Kępa, Warszawa
1988 grafika, Galeria Sosnowskiego, Warszawa
malarstwo, Galeria KMPiK, ul. Brechta, Warszawa
1990 malarstwo, Galeria Nowy Świat, Warszawa
1995 malarstwo, Amer Bank, Warszawa
1996 malarstwo, Galeria Milano, Warszawa
1997 malarstwo, Galeria Test, Warszawa
1998 malarstwo, Galeria Pryzmat, Kraków
malarstwo, Galeria Sztuki Współczesnej, Łomża
2001 malarstwo, Galeria Krytyków Pokaz, Warszawa,
malarstwo, Galeria Walter Meble, Warszawa
2002 malarstwo, Galeria Koło, Gdańsk
2003 malarstwo, Galeria Fret @Porter, Warszawa
2004 malarstwo, Galeria Promocyjna, Warszawa
2006 malarstwo, Galeria Promocyjna, Warszawa
2008 malarstwo, Galeria, Pryzmat, Kraków